Ekologiczne trendy w aranżacji ogrodu

Opublikowano 5 sierpnia 2022
fot. Bruk-bet – Kostka Uni Eco, Płyty Planta, Drewno ogrodowe Altus, Płyty Novator Linus Eco

Odpowiedzialne gospodarowanie wodą w ogrodzie to nie tylko sianie łąk kwietnych, ściółkowanie roślin, czy zbieranie wody deszczowej, ale również zastosowanie ekologicznych podłoży.

Prawidłową retencję wody można uzyskać dzięki zastosowaniu ażurowych płyt lub tworząc estetyczne aranżacje ścieżek, dające możliwość wypełnia wolnych przestrzeni trawą lub kruszywem. Takie rozwiązania nie tylko wpływają na właściwe odprowadzanie wód opadowych do gleby, ale również są doskonałym narzędziem wspierającym ekosystem w utrzymaniu prawidłowego bilansu wodnego. Ponad to pozwalają ziemi „oddychać” ograniczając nagrzewanie powierzchni i wysychanie gleby, a także eliminują wrażenie gorąca towarzyszące terenom wyłożonym betonem.

fot. Semmelrock – Płyty tarasowe Lusso Tivoli, Kostka brukowa Aquaton, Płyty tarasowe Mayesto

Kolejnym aspektem przemawiającym za zastosowaniem tego typu rozwiązań jest fakt, że pozwalają one na uzyskanie odpowiedniej wielkości powierzchni biologicznie czynnej, a co za tym idzie dają możliwość uniknięcia lub ograniczenia podatku od deszczówki, czyli opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych.

Szeroką gamę ażurowych kostek i płyt brukowych znaleźć możemy w ofercie firmy Bruk-bet, Semmelrock czy Libet.

fot. Libet – Kostka Hexa Eco Monocolor, Płyty tarasowe Maxima, Płyty chodnikowe Maxima Lungo, Gres porcelanowy Officine

Nowością na rynku są również Płyty i kostki HYDROplus® z firmy Brukbet, które dzięki zastosowaniu betonu o wysokiej przepuszczalności wody, umożliwiają 100% jej odprowadzenie nawet przy gwałtownych opadach, zapobiegając tym samym wystąpieniu podtopień budynków oraz zalaniu ulic i ciągów komunikacyjnych.

fot. Bruk-bet – Kostka Visio Eco, Kostka Novator Piano Eco